Higiena jamy ustnej – ochrona szkliwa

Kategorie: stomatologia ogólniezdrowie

Tagi: • , , , , , , , ,

Właściwa higiena jamy ustnej jest bardzo istotna, należy jednak uważać aby z pewnymi zachowaniami nie przesadzić. Wbrew pozorom szczotkowanie zębów 5 razy dziennie niekoniecznie wpływa na ich zdrowie. Z zębami powinniśmy się obchodzić delikatnie, ze względu na ich naturalną ochronę jaką jest szkliwo. Dobre nawyki dotyczące higieny jamy ustnej i odpowiednie praktyki przyczynią się do pielęgnacji i ochrony szkliwa.

Co pomoże utwardzić i ochronić szkliwo? Przede wszystkim pasty do zębów zawierające fluorek oraz różne płyny do płukania jamy ustnej. Oczywiście muszą one być odpowiednio używane. Do prawidłowej codziennej higieny jamy ustnej powinniście używać szczoteczki z pastą do zębów, płynu do płukania jamy ustnej i nici dentystycznej.

0001413645OO-1920x1280

Szczoteczka + pasta do zębów – jak ich używać:

Nić dentystyczna – po co?

Służy do czyszczenia przestrzeni między zębami. Miejsca te są zazwyczaj pomijane podczas szczotkowania, ze względu na swoją trudnodostępność. Nici dentystycznej powinno używać się co najmniej raz dziennie. Poprawne jej używanie może na początku wiązać się z niewielkimi krwawieniami dziąseł. Jeśli będą się utrzymywały skontaktuj się ze stomatologiem w celu rozwiązania problemu. Może po prostu potrzebujesz instrukcji? :)

Płyn do płukania jamy ustnej

To czego nie załatwi szczoteczka do zębów i nić dentystyczna pozostawia się płynom do płukania ust. Płyn dociera do trudno dostępnych miejsc, podobnie jak nić dentystyczna, ale jest bardziej elastyczny i ma większy zasięg.
Rady co do stosowania płynu do płukania ust są następujące:

Zalecanie się do powyższych wskazówek z pewnością przyczyni się do ochrony szkliwa, jego utwardzenia i mniejszego zużycia, przy czym higiena jamy ustnej pozostaje na najwyższym poziomie.